Spam (nevyžiadané maily), sú také správy, o ktoré ich príjemca nemá záujem. Väčšinou sú to rôzne reklamy, žiadanie peňazí na rôzne pseudocharity, prípadne zavádzajúce správy o možnej výhre pod podmienkou zaslania peňazí pri registrácii. Mailové kontá poskytujú filtre, ktoré dokážu spam identifikovať. Žiadne ale nepracujú perfektne a neraz vyhodnotia ako spam aj normálnu poštu. 

Medzi hlavné spôsoby ako sa vaša mailová adresa môže dostať do databázy pre spam je zachytenie mailovej adresy na internete: spamové roboty prehľadávajú internet rovnako ako vyhľadávače a keď narazia na zavináč (@), skopírujú text pred ním a za ním a tak získajú používanú mailovú adresu. Ďalší spôsob je registráciou na rôznych portáloch: je mnoho portálov, ktoré vyžadujú pri registrácii uvedenie mailovej adresy. Takto získané kontakty sa občas zneužívajú na predaj spamerským spoločnostiam, prípadne samotný portál má tendenciu rozosielať spam. Alebo rôzne weby či diskusné fóra na takto získané mailové adresy rozosielajú reklamu podľa požiadaviek svojich objednávateľov. Pri registrácii si málokto v podmienkach prečíta, že sa zaväzuje takéto konanie strpieť.

Spamom sa dá predchádzať niekoľkými spôsobmi. Nikdy neuvádzajte mailovú adresu verejne na internete. Pokiaľ tak potrebujete urobiť, uveďte svoj mail ako obrázok alebo v maskovanom tvare, aby nebolo možné zistiť, že ide o mail, napr. „ferdo.mravec zavináč yahoo bodka com“. Pre registráciu na rôznych portáloch využívajte alternatívny mail. Ten by mal slúžiť výlučne na tento účel. Takže vôbec nebude prekážať, ak bude zahlcovaný spamom. Ak vás ľudia obťažujú hromadnou poštou, vyzvite ich, aby tak nerobili. Každý slušný človek by mal výzve vyhovieť, nakoľko aj hromadná pošta v zmysle „pošli tento mail 100 ľuďom a buš mať v živote šťastie“ je jedným zo spôsobov na zber adries pre spamovanie. 

Úplne sa spamov zrejme nikdy nezbavíme, no pri dodržiavaní týchto zásad a používaní antivírových programov s funkciou filtrácie spamov ich vieme výrazne obmedziť.

 

 

Milan Potočný MIPOS PC – Váš súkromný PC servis

Tel. : 0905 870 332

 

 
icon

Facebook


 

kontakt : 0905 870 332
Budovateľská 32 Šaľa (vedľa lekárne ALIA)