IrfanView, XnView

Prehliadače obrázkov by tiež mali byť pevnou súčasťou základnej softvérovej výbavy našich počítačov. Medzi najlepšie bezplatné programy patria IrfanView a XnView. Flexibilnejší je prvý spomínaný, výbavou skôr vedie druhý produkt. XnView navyše už od svojich počiatkov púta pozornosť veľmi širokou škálou podporovaných formátov, ktoré vie otvárať a prípadne aj do nich ukladať. Oba produkty však zvládnu bežné prehliadanie súborov, triedenie, prácu so zmenšenými náhľadmi, retuš obrázkov, resp. aplikovanie efektov alebo konverziu. Nič nepokazíme ani inštaláciou oboch programov na disk súčasne.

 

Foxit Reader, Adobe Reader

PDF je už dlhodobo štandardom elektronických dokumentov nielen vo firemnej sfére. Mnoho manuálov k produktom sa dodáva práve vo formáte PDF. Prehliadač tohto formátu od Adobe by tak na disku nemal chýbať. Prehliadačov je viacero, no vypichli by sme dva zaujímavé produkty. Jedným z nich je „základná“ aplikácia pre PDF - Adobe Reader. Je komplexná, nemá problém zobraziť obsah PDF priamo v prostredí webových prehliadačov.

O poznanie kompaktnejší a kvalitne vybavený je však aj konkurenčný Foxit Reader. Zaujme najmä funkciami na dodatočnú úpravu dokumentov. Tiež svojou svižnosťou.

 

FileZilla

Ani FTP klientov by sme nemali obchádzať. Hoci sú súčasťou niektorých iných programov (napríklad komerčného správcu súborov Total Commander). Samostatnou a vydarenou aplikáciou je FileZilla. Ponúka sa ako open source, má prepracované používateľské prostredie a širokú paletu funkcií. Podporuje napríklad FTP, FTP over SSL/TLS (FTPS), SSH File Transfer Protocol (SFTP) a IPv6. Má rozhranie s tabs, zvláda záložky, ponúka preklady prostredia do rôznych jazykov či porovnávanie obsahu priečinkov.

 

Správca súborov

Prieskumník (Windows Explorer) vo Windows v princípe na správu súborov stačí. Napriek tomu existuje i mnoho alternatív. Viaceré sú solídnejšie vybavené.

K najlepším správcom súborov jednoznačne patrí Total Commander, ktorý však nie je freeware. Hoci sa dá voľne vyskúšať v neregistrovanej podobe. V jeho prospech hovorí široká paleta funkcií vrátane FTP klienta, práca v dvoch paneloch alebo slovenská lokalizácia.

K najlepším bezplatným správcom patrí FreeCommander. Taktiež ponúka správu súborov v dvoch paneloch, FTP klienta či nástroj na hromadné premenovávanie súborov.

 

Archivátor súborov

Mnohí správcovia súborov vedia pracovať s archívmi, no špecializovaný nástroj vie spravidla oveľa viac. Kvalitným produktom je napríklad PeaZip. Dokáže sa integrovať so systémom, je dostupný pre platformy Windows a Linux, môžeme ho používať ako prenosnú aplikáciu, zvláda šifrovanie dát, ich bezpečné mazanie či rozdeľovanie/spájanie súborov bez kompresie. Dodáva sa ako open source.

 

Milan Potočný MIPOS PC – Váš súkromný PC servis

Budovateľská 32 (vedľa lekárne ALIA)

Tel. : 0905 870 332

 
icon

Facebook


 

kontakt : 0905 870 332
Budovateľská 32 Šaľa (vedľa lekárne ALIA)