Neodmysliteľným príslušenstvom, s ktorým sa človek stretáva pri práci s počítačmi, sú klávesnice a myši. Väčšina informačných technológií sa vyvíja rýchlym tempom, no klávesnice a myši sa menia mierne pomalšie. Napriek tomu môžeme aj medzi nimi rozlišovať viacero typov a rozličných prístupy k ich ovládaniu.

Pred samotným výberom klávesnice sa treba zamerať na základnú vec. Najdôležitejší je účel, na aký budete klávesnicu či myš používať. Ak sa bude používať len s jedným konkrétnym stolným počítačom, stačí zvoliť štandardné káblové zariadenie štandardne s prípojkou USB. Spravidla stačí zariadenie pripojiť a systém ho sám za pár sekúnd rozpozná a nainštaluje.   

 Bezdrôtové klávesnice alebo myši výrazne zvýšia možnosti prenášania. Je to výhodné, keď chcete pracovať s počítačom a pohybovať sa po miestnosti alebo byť vo väčšej vzdialenosti od počítača. Keď sledujete na veľkom LCD monitore film, môžete sedieť pohodlne v kresle a medzitým pracovať s počítačom bez toho, aby ste sa k nemu museli priblížiť. Bezdrôtové zariadenia si vyžadujú aj zdroj energie. Klávesnice a myši sú zvyčajne napájané alkalickými alebo nabíjacími AA (tužkovými), alebo AAA (mikrotužkovými) batériami. Niekedy výrobcovia použijú nabíjateľné Li-on akumulátory. Výdrž batérií závisí od ich typu a od konkrétneho zariadenia. Zvyčajne je to pri myšiach 2-3 mesiace. Pri klávesniciach sa výdrž začína na piatich mesiacoch. Čo sa spôsobu pripojenia týka, najčastejšie sa stretávame s pripojením pomocou technológie Bluetooth alebo s bezdrôtovým štandardom, ktorý využíva iba konkrétny výrobca príslušenstva. Spravidla ide o prenos dát na určitej frekvencii v obmedzenom rozsahu. Bezdrôtové myši a klávesnice dosahujú bezproblémovú komunikačnú vzdialenosť cca. 10 metrov.

 

 

Milan Potočný MIPOS PC

Váš súkromný PC servis

Tel.: 0905 870 332

 

 
icon

Facebook


 

kontakt : 0905 870 332
Budovateľská 32 Šaľa (vedľa lekárne ALIA)